Nana Chiloda, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAWFD4471E1ZA
Call 07949301922 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horsepower (HP) | 60 HP |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 8 bar |
| Type | Platform Trolley |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | TROLLY MOUNTED |
| Brand Name | DVM COMPRESSORS |
| Material | Steel |
| Color | Gray |
| Cooling System | Air Cooled |
| Air Flow (CFM) | 300 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 1000 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Type | Induction Motor |
| Motor Power | 60 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 60HP |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
Trolly Mounted Screw Compressors :
Direct driven feature provided zero transmission losses with low RPM screw element Oil cooler is designed for 45 degree Celsius ambient temperature which is suitable for Indian climatic circumstances.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horsepower (HP) | 75 HP |
| Power | 75 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 8 bar |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Type | Tool Trolley |
| Air Flow Rate | 300 CFM |
| Tank Capacity | 2000 L |
| Oil Type | Oil Lubricated |
| Material | Metal |
| Color | Gray |
| Motor Power | 75 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
| Capacity | 75 Hp |
Trolly Screw Compressors :
Direct driven feature provided zero transmission losses with low RPM screw element Oil cooler is designed for 45 degree Celsius ambient temperature which is suitable for Indian climatic circumstances.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horsepower (HP) | 20 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | Tank Mounted |
| Brand Name | DVM COMPRESSORS |
| Maximum Pressure | 8 BAR |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 88 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Air Flow (CFM) | 85 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Type | Induction Motor |
| Motor Power | 20 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Tank Mounted Screw Compressors :
Direct driven feature provided zero transmission losses with low RPM screw element Oil cooler is designed for 45 degree Celsius ambient temperature which is suitable for Indian climatic circumstances
Additional Information:
View Complete details