Nana Chiloda, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAWFD4471E1ZA
Call 07949301922 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 15 HP |
| Horsepower (HP) | 15 HP |
| Horse Power | 15 HP |
| Free Air Delivery | 2–4 m³/min |
| Working Pressure | 8 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Compressor Type | Fixed Speed |
| Configuration | Tank Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Brand Name | DVM COMPRESSORS |
| Maximum Flow Rate | 60 cfm |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Discharge Pressure | 8 BAR |
| Air Tank Capacity | 500 LTR |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Air Flow (CFM) | 65 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Lubrication Style | Oil Lubricated |
| Tank Included | With Tank |
| Dryer Included | With Dryer |
| Compressor Noise Level (Db) | 62 |
| Motor Type | Induction Motor |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
| Rental Available | Yes |
Rotary Screw Compressors :
Direct driven feature provided zero transmission losses with low RPM screw element Oil cooler is designed for 45 degree Celsius ambient temperature which is suitable for Indian climatic circumstances.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 20 HP |
| Horse Power | 20 HP |
| Horsepower (HP) | 20 HP |
| Free Air Delivery | 2–4 m³/min |
| Working Pressure | 8 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Compressor Type | Variable Speed |
| Configuration | Base Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Brand Name | DVM COMPRESSORS |
| Maximum Flow Rate | 100 cfm |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Discharge Pressure | 8 BAR |
| Air Tank Capacity | 1000 LTR |
| Air Flow (CFM) | 85 CFM |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Lubrication Style | Oil Lubricated |
| Air Receiver Capacity (L) | 1000 L |
| Tank Included | Tankless |
| Dryer Included | Without Dryer |
| Compressor Noise Level (Db) | 62 |
| Motor Type | Induction Motor |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
| Rental Available | Yes |
Rotary Screw Compressors :
Direct driven feature provided zero transmission losses with low RPM screw element Oil cooler is designed for 45 degree Celsius ambient temperature which is suitable for Indian climatic circumstances.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horsepower (HP) | 100 HP |
| Horse Power | 100 HP |
| Free Air Delivery | Above 6 m³/min |
| Working Pressure | 8 bar |
| Compressor Technology | Variable Speed (VFD) |
| Motor Power | 100 HP |
| Compressor Type | Variable Speed |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
| Maximum Pressure | 8 BAR |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 600 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Tank Included | Tankless |
| Dryer Included | Without Dryer |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
Fix Speed Screw Compressors :
Direct driven feature provided zero transmission losses with low RPM screw element Oil cooler is designed for 45 degree Celsius ambient temperature which is suitable for Indian climatic circumstances.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horse Power | 5 HP |
| Free Air Delivery | 0.5–1 m³/min |
| Working Pressure | 8 bar |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Motor Power | 5 HP |
| Compressor Type | Oil Injected |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
| Maximum Pressure | 8 BAR |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 22 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Tank Included | With Tank |
| Dryer Included | With Dryer |
| Country of Origin | Made in India |
Tank Mounted Screw Compressors :
Direct driven feature provided zero transmission losses with low RPM screw element Oil cooler is designed for 45 degree Celsius ambient temperature which is suitable for Indian climatic circumstances
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 50 HP |
| Horse Power | 50 HP |
| Horsepower (HP) | 50 HP |
| Free Air Delivery | Above 6 m³/min |
| Working Pressure | 8 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Compressor Type | Variable Speed |
| Configuration | Base Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Brand Name | DVM COMPRESSORS |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Discharge Pressure | 8 BAR |
| Air Tank Capacity | 1500 LTR |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Air Flow (CFM) | 240 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 1000 L |
| Lubrication Style | Oil Lubricated |
| Tank Included | Tankless |
| Dryer Included | Without Dryer |
| Compressor Noise Level (Db) | 66 |
| Motor Type | Induction Motor |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
| Rental Available | Yes |
Rotary Screw Compressors :
Direct driven feature provided zero transmission losses with low RPM screw element Oil cooler is designed for 45 degree Celsius ambient temperature which is suitable for Indian climatic circumstances.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 25 HP |
| Horse Power | 25 HP |
| Free Air Delivery | 2–4 m³/min |
| Working Pressure | 8 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Compressor Type | Oil Injected |
| Maximum Flow Rate | 100 cfm |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Discharge Pressure | 8 BAR |
| Air Tank Capacity | 1000 LTR |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Lubrication Style | Oil Lubricated |
| Tank Included | With Tank |
| Dryer Included | With Dryer |
| Compressor Noise Level (Db) | 64 |
| Rental Available | Yes |
Screw Compressors :
Direct driven feature provided zero transmission losses with low RPM screw element Oil cooler is designed for 45 degree Celsius ambient temperature which is suitable for Indian climatic circumstances.
Additional Information:
View Complete details