Nana Chiloda, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAWFD4471E1ZA
Call 07949301922 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Capacity | 300 CFM |
| Dew Point | 3°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Voltage | 1.60kw |
| Working Pressure | 16 kg |
| Refrigerant | R404A |
| Inlet Temperature | 30°C |
| Air Flow Rate | 2 BSP (F) |
| Maximum Pressure | 16kg |
| End Connection | BSP Thread |
| Phase | Three Phase |
| Control | Button Control |
| Installation Location | Indoor |
| Color | Gray, Black |
| Product Type | Air Dryer |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure | 16kg |
Additional Information:
View Complete details