Nana Chiloda, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAWFD4471E1ZA
Call 07949301922 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horsepower (HP) | 20 HP |
| Compressor Technology | Variable Speed (VFD) |
| Working Pressure | 8 bar |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | Tank Mounted |
| Brand Name | DVM COMPRESSORS |
| Maximum Pressure | 8 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 88 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Air Flow (CFM) | 85 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Type | Induction Motor |
| Motor Power | 20 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| MOTOR KW | 15 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horsepower (HP) | 30 HP |
| Compressor Technology | Variable Speed (VFD) |
| Working Pressure | 8 bar |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | DVM COMPRESSORS |
| Maximum Pressure | 8 BAR |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 131 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Air Flow (CFM) | 40 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 300 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Type | Induction Motor |
| Motor Power | 30 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| MOTOR KW | 22 |
PM + VFD Screw Compressors
Insulation grade F, protective grade IP55, suitable for the bad working conditions. No gearbox design, motor and main rotor through the coupling directly connected, high transmission efficiency. Wide range of speed regulation, high precision, wide range of air flow regulation. The efficiency of the permanent magnet motor is higher 3%-5% than regular motor, efficiency is constant, when the speed drops, still remain the high efficiency
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horsepower (HP) | 50 HP |
| Compressor Technology | Variable Speed (VFD) |
| Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Maximum Pressure | 8 BAR |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | DVM COMPRESSORS |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 240 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Air Flow (CFM) | 240 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 1000 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Type | Permanent Magnet (IPM) |
| Motor Power | 50 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| MOTOR KW | 37 |
PM + VFD Screw Compressors
Insulation grade F, protective grade IP55, suitable for the bad working conditions. No gearbox design, motor and main rotor through the coupling directly connected, high transmission efficiency. Wide range of speed regulation, high precision, wide range of air flow regulation. The efficiency of the permanent magnet motor is higher 3%-5% than regular motor, efficiency is constant, when the speed drops, still remain the high efficiency
Additional Information:
View Complete details