Nana Chiloda, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAWFD4471E1ZA
Call 07949301922 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Dryer Type | Refrigerated |
| Capacity | 150 CFM |
| Working Pressure | 16 bar |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Dew Point | 3°C PDP |
| Dryer Horse Power | 1 HP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Minimum Output Dew Point | Minus 20 Celsius |
| End Connection | BSP Thread |
| Usage/Application | Compressed Air Dryer |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| Brand | DVM COMPRESSORS |
| Phase | Three Phase |
| Application | Automotive, Paint Shop, CNC Machines, Textile, Pharma, General Industry, Food |
Additional Information:
View Complete details